Izvor: vijesti.hrt.hr
U Hrvatskoj je oko 900 patronažnih sestara. Rade težak i odgovoran posao. Iako samostalno donose odluke i ulaze u dom brojnih pacijenata, sve imaju premala primanja, a njih stotinjak i magisterij koji im nitko ne priznaje.
Patronažna sestra Lucija dnevno posjeti i do 7 pacijenata.
Gospođa Zdenka ima 94 godine, nepokretna je, a živi sama. Mjerenje tlaka, šećera, previjanje dekubitalnih rana smo je dio patronažne zdravstvene zaštite.
– Dekubitus nam je veliki problem, ti pacijenti su inkontinentni, često imaju postoperativne nekakve rane. Imam pacijente s pegom, s pumpama raznim tako da su jako zahtjevni, kazala je Lucija Petrik, univ. mag. med. techn., patronažna sestra.
Dobro to zna i susjed Zoran, koji gospođu Zdenku svakodnevno obilazi.
– Čistim, perem robu, vikendom presvlačim, mijenjam pelene, serviram ručak, doručak, kavu. U ulici nema nikoga, svi su umrli, njeni vršnjaci i mlađi, ona je sama rekao je Zoran Čeliković.
U Cvjetnom naselju sestra Lucija ima 74-ero starijih pacijenata. Prepoznaje i procjenjuje njihove potrebe, organizira palijativnu skrb, zdravstvenu njegu, liječnika, centar za socijalnu skrb.
S pacijentima je, kaže, od rođenja do smrti. No sustav to, barem kad je plaća u pitanju, ne prepoznaje.
– Moja plaća je 1320 eura i mislim da je to sramotno za nekoga tko radi na terenu, tko ima tako odgovoran posao. Nije nam priznat magisterij, što je veliki problem. Naša visoka stručna sprema koja je neophodna da bi mogli obavljati ovaj posao. Nemam pravo niti na vozilo, niti za naknadu za benzin, nemam pravo niti na parkiranje u gradu Zagrebu što je veliki problem, naglasila je Petrik.
Sve to znaju u Komori, kažu i zakon je na strani patronažnih sestara, no samo na papiru.
– Apelirali smo i mi, međutim nismo sudjelovali u pregovorima oko nove uredbe i oni su stvarno ostali zakinuti i neprepoznati u toj uredbi iako imaju sva zakonska prava da budu u toj uredbi. To i nije neki trošak za zdravstveni sustav. Radi se o negdje stotinjak magistara sestrinstva u patronažnoj službi koje se bave i prevencijom i promocijom zdravlja, rekao je Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara.
A na plaćama se to ne vidi, iako su sa svime dobro upoznati i u sindikatu i u ministarstvu zdravstva.