Izvor: zagreb.info
Drugi dan štrajka zdravstvenih djelatnika, uključujući radiologe, laborante i vozače saniteta, nastavlja se jednakim intenzitetom. Organizatori iz Sindikata Zajedno najavljuju da će štrajk trajati sve dok zahtjevi ne budu ispunjeni.
Oko 4000 članova sindikata iz 58 zdravstvenih ustanova traži povećanje osnovne plaće za najmanje 20 posto i izmjene uredbe o koeficijentima. Prema riječima predsjednika sindikata Krunoslava Kušeca, koji je govorio za Hinu, zbog štrajka jučer nije obavljeno nekoliko stotina pregleda u cijeloj zemlji, a danas će se taj broj popeti na tisuću.
Tvrdi da postoje pritisci bolničkih uprava diljem zemlje na štrajkače, a posebno je naglasio da se to događa u KBC-u Zagreb koji, kaže, koristi bolesnu djecu kao najranjiviju skupinu da opstruira štrajk. “Na hitan program stavljaju djecu koja bi inače čekala mjesecima na pretragu. Lupaju pečate ‘hitnoće’ pa moramo obaviti pretragu”, tvrdi Kušec.
Još nisu dobili poziv ni iz Vlade ni iz Ministarstva
“Užasan je pritisak na članove, prijeti se otkazima, no mi smo čvrsti i ne odustajemo”, upozorio je. Naime, tijekom štrajka rade se samo hitni slučajevi, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati.
Ministarstvo zdravstva poručilo je jučer da je javni zdravstveni sustav unatoč štrajku organizirao rad u bolnicama i ustanovama tako da svi pacijenti dobiju potrebne medicinske i zdravstvene usluge, a Sindikat Zajedno pozvali su “na razum i realan dijalog“. Kušec pak kaže da do danas još nisu dobili nikakav konkretan poziv ni iz vlade ni iz Ministarstva zdravstva.
Podsjetimo, Sindikat Zajedno, koji okuplja oko 4000 zdravstvenih radnika, započeo je štrajk zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima. Smatraju da su njome najviše pogođeni laboranti, radiološki tehnolozi, medicinske sestre, djelatnici sanitetskog prijevoza i farmaceutski tehničari. Premijer Andrej Plenković izjavio je kako je u štrajku oko 550 radnika u 20-ak zdravstvenih ustanova te je podsjetio na formiranje Povjerenstva koje bi trebalo riješiti pitanje koeficijenata.